USB ile Format Atma (Rufus) makalemizde CD/DVD kullanmadan sadece USB bellek ile format atma daha doğrusu işletim sistemi yükleme konusuna değineceğiz.

Benim gibi bolca işletim sistemi denemeyi seviyorsanız veya işletim sisteminiz donanımınızdan dolayı doğru çalışmıyor sürekli format gerektiriyorsa bu makale sizin için çok iyi olacaktır.Çizilen CD/DVD’leri hiç hesaba katmıyorum.

USB ile İşletim Sistemi Kurulabilir mi?

Format atabiliyorsak tabikide kurabiliriz. Burada bazı ihityaçlarımız mevcut.

  • Kurulumunu yapacağınız işletim sisteminin .iso hali
  • Rufus Programı
  • En az USB 2.0 destekleyen bir anakart
  • En az 4 GB bellek kapasitesine sahip bir USB Flash Disk

Kabaca tanımlamak gerekirse, Flashı DVD haline getireceğiz ve bilgisayarımızı USB ile başlatacağız.

.iso Dosyasını Flash Belleğe Yazmak

İşlem korkutucu görünsede aşırı basittir. Siz çayınızı kahvenizi içene kadar olmuş bilin. Rufus, bu konuda en iyisidir. Yazma hızları diğerleriyle karşılaştırılmış siteye konmuş vaziyettedir. Rufus dışında çok program deneyen birisi olarak gönül rahatlığıyla Rufustan başkası yalan diyebilirim.

Kurmak istediğiniz işletim sisteminin .iso dosyası elinizde hazır kabul ediyorum. Eğer ikinci bilgisayarınıza kurulum yapmayı düşünüyorsanız Düşük Güçlü Ve Eski Bilgisayarlar İçin Linux Tavsiyesi makalemizden faydalanabilirsiniz.

Rufus programını inderelim. Ücretsizdir.

Rufus – Anasayfa

Program kurulum istemiyor. İnen dosyaya tıklayın açılsın. Açılan ekran muhtemelen şu olacaktır ;

USB ile Format Atma (Rufus)

USB ile Format Atma (Rufus)

İşlemler burada başlıyor. USB belleğinizin içinde önemli birşey olmadığına emin olunuz. En üst pencereden Flash Belleğinizi seçin. Bir kaç tane USB bellek takılıysa hepsini görecektir.

Diğer seçeneklere dokunmayın, ‘ISO Yansıması’ yazan yerin yanındaki sembole tıklayın. Ve ISO dosyanızı seçin. Kısa bir taramanın ardından ISO dosyanız yazmaya hazır hale gelecektir.

‘Başlat’ butonuna basın ve bekleyin. Donmaz, görmedim. Ama olurda donarsa programı kapatmayın. USB’yi sökmeyin. Kullanılamaz hale getirmeyelim.

ISO dosyasının büyüklüğüne göre ortalama 3 ile 12 dakika arasında işlemi bitirir. Tekrar ‘Başlat’ tuşu gelmişse işlem tamam demektir.

Bu kadar, USB Format Belleğiniz hazır.

Bilgisayarı USB ile Başlatma

Yeni nesil bilgisayarlarında BIOS’u bu konuda zengin. Her BİOS’ta mevcut olan ‘Boot Options’ seçeneğinden USB Flash Disk veya Flash Diskin markasını seçerek bilgisayarın USB’den başlamasını sağlayabilirsiniz.

Boot Menüsü, USB İle Başlatma

Boot Menüsü, USB İle Başlatma

Resimde göründüğü gibi ‘Removable Dev.’ USB belleğimiz. Bu ayarları kaydedip çıktığınızda bilgisayarınız USB’den başlar.

Fakat bazı BIOS’larda bu özellik yoktur. Boot seçeneklerinde USB’yi göremezsiniz. Burada başka bir çözüm devreye giriyor. USB’yi HDD gibi tanıtmak.

Bu işlemde basit,BIOS üzerinde ‘HDD Options’ seçeneğini bulun. USB Flashın takılı olduğuna emin olun.

USB Flash'ı HDD Gibi Göstermek

USB Flash’ı HDD Gibi Göstermek

Bu işlemide ayarladıktan sonra zaten yapmamız gerekenler bitmiş oluyor. F10 tuşu ile BIOS ayarlarınızı kaydettikten sonra bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Flash’a yazdığınız işletim sistemi görüntü vermeye başlayacaktır.

Windows sürümlerinin pek çoğunda önyükleme için bir tuşa basın uyarısı gelir. Bu uyarıyı kaçırmayın. Kaçırırsanız CTRL + ALT + DEL kombinasyonu ile bilgisayarınızı yeniden başlatabilrsiniz.

Önemli Not: UEFI destekleyen anakartlarda BIOS kurulumu yapabilirsiniz fakat anakartınız UEFI desteklemiyorsa USB kendini hiç açmaz. Anakartınıza göre özellik seçiniz.

Yararlı olması dileğiyle.