Merhabalar, bugün yeni başlattığımız Nedir, Ne İşe Yarar? köşesinin ilk yazısı olan makalemizi veriyoruz. Bilgisayar dünyası dışında araba parçalarınada yer vermeye çalışacağız gelecek yazılarımız.Bugün, RAM parçasına değineceğiz. Konumuz ; RAM Nedir ? RAM Ne İşe Yarar ?

RAM Nedir ?

Öncelikle bu kelime bir ingilizce kısaltmadır. Random Access Memory bu kelimenin ingilizce uzatılmış halidir. Tam manası ile Türkçe’ye çevirirsek Rastgele Erişilebilir Bellek olarak görünmektedir. Basit tanıma geçecek olursak ise RAM bilgisayarın o anda çalışan program ile ilgili bilgileri depolama birimidir. Sadece bilgileri demek yanlış olacaktır,aslına bakarsanız bilgilerin değil işlemlerin yapıldığı yerde RAM olarak konuşlandırılmıştır. Ekran kartı,işlemci,ses kartı ve diğer bileşenlerden sürekli olarak veri transferi yapmaktadır.Birbirlerine kombin olarak çalışır,bilgi ve işlemleri RAM kısmında depolarlar. Bu yüzden çoklu işlem açıldığında bilgisayar yavaşlar,RAM yetersiz kalır.Aşağıdaki resimde göründüğü gibi üstlerinde yongalar vardır. Bu yongalar 2’nin katları olacak şekilde seçilirler ve bu yongaların toplam kapasitesi size RAM’in toplam kapasitesini verecektir.

RAM Nedir ? RAM Ne İşe Yarar ?

RAM Nedir ? RAM Ne İşe Yarar ?

 

RAM Ne İşe Yarar ?

Yukarıda belirttiğim gibi RAM işlenen verilerin kabaca depolanması için kullanılır. Aynı zamanda işlemciden gelen bilgileri yerine iletir,işlemciyede ilk bilgiyi ileten parça RAM’dir.Bilgisayarda açılan bütün programlar öncelikle RAM’den geçer,RAM bilgiyi işlemciye,sabit diske,ekran kartına gönderir. İşlemci gerekli matematik işlemleri yapıp RAM’e geri gönderir,ekran kartı aldığı bilgiyi görüntüye dönüştürür,sabit disk depolanacak kapasite ile ilgilenir.

İşin kısacası RAM her bilginin geçiçi olarak depolandığı veya iletildiği bilgisayar parçasıdır. Bu işi 1 ve 0 kodları ile yapar.

RAM Çeşitleri

Geçmişten bu yana aslına bakarsanız birçok çeşit vardır. Ama şahsen çok geçmişe gitmeye gerek duymuyorum,günümüzde ve yakın geçmişte kullanılan türlerini listeliyorum.

  • SD RAM
  • DDR RAM
  • DDR2 RAM
  • DDR3 RAM
  • DDR4 RAM

Günümüzde yeni bilgisayarlarda daha çok DDR5 Ram kullanırız. İletim hızı ve kapasitesi daha yüksektir. Ayrıca yeni yeni hayatımıza girmeye başlayan SSD Hard Disklere zaten bu kapasitede ki RAM bile az gelmektedir.

Bilgisayarıma uygun RAM Hangisi ?

Malesef bunun cevabını kestirme yoldan veremiyoruz. Bunun için bir miktar teknik bilgi şart. En basit yöntem ile bilgisayarınızın marka-modelini Google arama motorunda aratarak bilgisayarınıza uygun RAM çeşitini bulabilirsiniz.

Daha kolay bir yöntem ise anakartınızın marka modelini Google amcaya sormanızdır. Slot tipinden kolaylıkla anakartınızın desteklediği RAM tipine ulaşabilirsiniz.

Bir diğer makalemizden de yararlanabilirsiniz ; Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

Faydalı Linkler ;

  • Buradan RAM Çeşitleri ve Fiyatlarına ulaşabilirsiniz.