Instagram Profil/Hikaye/Paylaşım Görseli Boyutları makalemizde atık günümüzde kullanmadan edemediğimiz Instagram programının görsel karmaşaşını çözeceğiz. Kullandığımız fotoğrafların tam anlamıyla istediğimiz gibi çıkmaması bu konuda fazlasıyla can sıkan bir problem. Bu problemin üzerinde basitçe duralım.

Instagram Fotoğraf Boyutlarını Sürekli Günceller mi ?

Sürekli olmasa da gelişen teknoloji ile birlikte ekran boyutları büyüdükçe kullanıcıya daha aktif bir deneyim sunmak için günceller. Bunun dışında yeni gelen özellikleri de mevcut. Şurdan 6 ay öncesine kadar hikaye ekleme seçeneği yokken artık Instagramada Snapchat gibi 24 saatlik hikayeler atabiliyoruz. Bunların dışında profil fotosu, paylaşım görseli ve hikaye kısmında kullandığımız görseller için sabit bir boyut mevcut.

Lafı çok uzatmadan ;

Instagram Profil Görseli Boyutu : 110×110 px

Instagram Paylaşım Görseli Boyutu : 1080×1080 px ( Kare ve Yatayda boyut değişebiliyor fakat en doğru sonucu bu px aralığında veriyor)

Instagram Hikaye Görsel Boyutu : 1080×1920 px

 Fotoğrafları Instagram’a Göre Nasıl Kırparım ?

Bu konuda çok kolay ve ücretsiz bir programımız mevcut. Hem Instagram işlerinde hemde genel anlamda görsel kırpıcaksanız Photoshop açma eziyetinden kurtarıyor sizi.

Programın ismi : Image Resizer for Windows 

1 MB. Basitçe indirip kurabilirsiniz. Programın Web Sayfası ve İndirme Linki 

Image Resizer for Windows Kullanımı :

Programı indirin ve kurun. Düzenlemek istediğiniz fotoğrafa veya görsele sağ tıklayın. Karşınıza Resize Pictures / Resimleri Yeniden Boyutlandır (Kullandığınız dile göre) menüsü çıkacaktır. Ona tıklayın. Şöyle bir menü açılacaktır ;

Image Resizer for Windows Kullanımı

Image Resizer for Windows Kullanımı

Programın verdiği hazır seçenekleri kullanabileceğiniz gibi sizde özel boyut girebilirsiniz. Kullanım bu kadar, görseliniz yeniden boyutlanmıştır.

 

Faydalı olması dileğiyle 🙂