Düşük Güçlü Ve Eski Bilgisayarlar İçin Linux Tavsiyesi makalemizde sizlere bahsedeceğimiz konu atmaya kıyamadığınız ama normal işletim sistemleri ile çalıştıramadığınız bilgisayarlarınıza kurabileceğiniz Linux dağıtımlarından bahsedeceğiz.

Linux Nedir ?

En basit açılımıyla kullandığımız Windows işletim sisteminin ücretsiz olanı. Biraz daha farklı olanı. Kendi alanınca pek çok dağıtımı ve çeşiti bulunan Linux dağıtımları başlıca şu şekilde ;

  • Debian
  • Slackware
  • Redhat

İsmini bolca duyduğumuz Ubuntu Debian tabanlıdır mesela. Tabanı paylaşıp üzerini değiştirerek pek çok sürüm ortaya çıkmıştır. Linux Mint dediğimiz sürümde Debian tabanlıdır. Ama görünüm olarak Ubuntu’dan tamamen farklıdır. Aynı şekilde Kali Linux’te Debian tabanlıdır. Fakat işlevleri tamamen farklıdır.

Düşük Sistem Gereksinimleri Olan Linux Dağıtımları

Aslına bakarsınız Linux sürümleride kendi içinde ayrılır. GNOME, Mate, KDE, Xcfe, Unity gibi sürümler var. Bunların hepsi masaüstü duruşlarının farklı şekilleridir. Çok fazla detaya girmeden düşük güçlü pc’lerde xcfe sürümlerini kullanmanızı tavsiye edicem. Benim beğendiğim Linux dağıtımlarını beğenmezseniz bulduğunuz Linux tabanında xcfe aramanız pc’niz için daha iyi olacaktır.

1.Linux Mint Xfce

Herşeyden önce Linux Mint konusudan direk kendim bunu eski bir bilgisayarımda deneyerek 1. sıraya koymaya karar verdim diyebilirim. Kaynak kullanımları gerçekten çok güzel. Şuan 512 MB DDR Ram kullanan makinamda sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Sistem gereksinimleri yazmasada rahatça kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Az bişey VGA bellek sahibiyseniz (128 MB) hiç sıkıntısız Flash Player çalıştırabilir, 360p seviyesinde video izleyebilirsiniz.Şuanda 18.2 Sonya sürümü mevcut.

Kurmadan önce işlemcinizin 32 bit’mi 64bit’mi olduğunu tam manasıyla öğreniniz. Yanlış sürüm denerseniz kurulum esnasında hata ile karşılaşabilirsiniz.

Linux Mint Anasayfası

Linux Mint Download Sayfası 

Download sayfasında 3.sırada Xfce seçeneğinin işlemcinize uygun olan sürümünü download ediniz.

2.Lubuntu

Önerebileceğim diğer bir işletim sistemi. Eski makineme kurmasamda daha önce yükleyip denemişliğim mevcut. Gayet stabil ve akıcı çalışıyordu 1 GB Ram olan makinada. Şuandada zaten sistem gereksinimlerine bakınca 700 MB Ram, 4,3 GB HDD görünüyor. İşlemciyi veya VGA’yı işin içine sokmamışlar bile.

Lubuntu’da isminden anlaşılacağı gibi Ubuntu benzeri bir sürüm. Güzel bir alternatif olabilir.

Lubuntu Anasayfası

Lubuntu Download Sayfası

Bit sürümünü kontrol etmeyi unutmayınız.

3.Zorin OS Lite

1 GB Ram denememden çokta vaad ettiği kadar çıkmasada sevdim kendisini. Son zamanlarda görünüm Windows kendisi Linux diye adlandırılan Zorin OS bu konuda göze batmayı bildi. En azından benim gözüme batmayı başardı diyebilirim.

İşletim sistemi iyi güzel hoş,kompakt çalışıyor lakin biraz VGA istiyor. 128 MB VGA yeterli gelmedi desem sanırsam yeterince konuşmuş olurum.Dikkatimi çeken bir diğer şey ise Wine yazılımı ile birlikte gelmesi. Yani dosyaları varsa .exe çalıştırabilirsiniz. Açıldıktan ve updatelerini yaptıktan sonra kullanımı sıkıntısız. Bir denemenizi tavsiye ederim.

Zorin OS Anasayfa

Zorin OS Lite Download Sayfası

Not: Bu makale görsel düzenlemeleri dahil olmak üzere 1,73 Ghz Intel Pentium işlemci, 743 Mb Ram, 128 MB dahili önbellek olan HP-Compaq nx6110 modelinden Linux Mint Xcfe 32 Bit işletim sistemi kullanılarak Opera tarayıcısı üzerinden yazıldı.

Not: Bütün kurduğunuz işletim sistemlerinin kurulumu ardından apt-get update yapmayı unutmayınız.

Not: Düşük güçlü bilgisayarlarda Opera web performansı konusunda harikalar yaratıyor. Opera Anasayfa

Ayrıca bu makalemizi inceleyerek USB ile Format Atma konusunu öğrenebilir,CD/DVD masrafından kurtulmuş olursunuz.

Yararlı olması dileğiyle.