Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ? konumuzda herhangi bir programa gebe kalmadan basit bir şekilde nasıl öğrenebileceğiniz resimli bir şekilde anlatacağız. Anlatımı Windows 10 üzerinden yaptığım için Windows kategorisini uygun gördüm. İşletim sistemine göre değişmez, hepsinde aynı sistemi kullanırsınız.

İşlemci Marka – Modeli Öğrenmek

Takıcağınız yer anakart ise okuyacak çalıştıracak ve görecek birim işlemcidir. Öncesinde işlemcinin ne kadar RAM desteği var, bunu öğrenmeliyiz. Yolu çok basit. Aşağı yukarı bütün Windows sürümlerinde aynı. Biilgisayarım (Sağ Tık) > Özellikler ;

Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

Açılan pencerede “Sistem” sekmesi adı altında işlemci özellikleriniz sizinle paylaşılır. Görselden görebilirsiniz.

Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

Benim işlemcim İntel Core i5 M480 modeliymiş. 8 GB RAM varmış bilmem neymiş neymiş. Bize lazım olan kısım “Intel i5 M480”

İşlemcinin Desteklediği Maksimum RAM Miktarını Öğrenme

Geldik işin anaboyutuna. Burada internet bağlantımız şart, varolduğunu varsayıyorum. Öğrendiğimiz işlemci modelini Google üzerinden sorguluyoruz.

Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

 

İlk sırada çıkan intelin sitesi büyük ihtimal istediklerimi verecek. Tıkladığım zaman işlemcimle ile ilgili teknik bilgileri görüyorum. Banada bunlar lazım.

Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

Bilgisayarım Kaç GB Ram Destekliyor ?

Tamamdır,banada bu lazımdı. Bellek özellikleri sekmesinde Maksimum Bellek : 8 GB gösteriyor. Yani daha fazla RAM takviyesi yapamam. Yapsamda işlemci görmez, pc çalışmaz. Bu kadar basit. Yanlış RAM almama konusunda bu işlem bütün aradıklarınızı verecektir. Aynı zamanda Maksimum çalıştırma frekansınıda görebildiğiniz için hiç sıkıntı yaşamazsınız. Benimki DDR3 800/1066 Mhz imiş.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Sadece işlemcinizin desteklemesi yüksek RAM kullanımı için yetmiyor. İşlemcinizin yonga setinin ve işletim sistemininde 3 GB’den fazla RAM kullanmak için 64 BİT olması gerekiyor.

Sitem sekmesinde 64 Bit işletim sistemi yazıyor,64 Bit işletim sistemi işlemci sınırlamadığı sürece RAM sınırlaması koymaz.

İntel’den aldığım bilgilere göre (En alt sekme) işlemcim 64 Bit işletim sistemleri için uygun Bknz.Yönerge Seti.

Tek Slotun Kaç GB RAM Desteklediğini Bulmak

Aynı zamanda şu durumda mevcut ki ; İşlemci Maks. Ram Desteği / Varolan Ram Slotu

Benim bilgisayar üzerinden gidersek, maks. 8 GB RAM desteği bulunuyor. Anakartı açıp baktığım zaman 2 adet RAM slotu mevcut. Buda demektir ki : 8GB /2 =4 GB

4 GB RAM, tek slot üzerinde çalıştırabileceğim RAM miktarıdır. Tek slota 8-16 GB RAM taksamda, frekansları uyuşsada bilgisayar başlamayacaktır.

Yardımcı Programlar

İşlemcinizin modelini bulmakta sorun yaşıyorsanız alternatif olarak birçok program kullanabilirsiniz.

Taviyem CPU-Z, ücretsizdir,basit kurulumu ve kullanımı vardır.

CPU-Z Anasayfası