Başlangıç Programlarını Ayarlamak Windows XP-7-8.1-10 makalemizde neredeyse Windows kullanan herkesin şikayetçi olduğu bir konuya değineceğiz. Başlangıçta açılan programlar.

“Who am i” filminde bir replikti, bir kaç kızla konuşamayan kişiler konuydu.

-Gençler Windows gibidir, açıldıktan sonra kendine gelmeleri biraz zaman alır.

Windows Neden Yavaş Açılır ?

Bunun pek çok sebebi olabileceği gibi ana ve en çok göze batan sebebi başlangıçta açılan gereksiz programlardır. Kurduğunuz driver yazılımları bile gereksiz bir şekilde başlangıçta yer kaplayarak Windows açılış hızını devamdıda tamamıyla bilgisayar hızını etkiler. Bunların önlemlerini almak basittir. Öncelikle ne yüklediğinizi bilin. Deneme yanılma için yüklediğiniz programları yanıldığınızı anladığınız anda silin. Bilgisayarınıza her flash taktığınızda önce flash belleği tarayın. Bunların dışında

Windows XP ve 7 Başlangıçta Açılan Programları Ayarlamak

İşlem basittir. Win 8.1 sürümünden sonra dahada basitleşmiştir.

Başlat > Çalıştır “msconfig” yazınız.

MSCONFİG Ekranı

MSCONFİG Ekranı

Bu tarz bir pencere açılacaktır.

Başlatma sekmesine geçelim.

Win XP - 7 Başlangıçta Açılan Programlar

Win XP – 7 Başlangıçta Açılan Programlar

Bu bölgeden istediğiniz programları kaldırın. Benim tavsiyem nolur nolmaz diye ekran kartı yazılımını tutun. Veya sürekli kullandığınız Skype gibi programlar varsa onlar kalsın. Diğerli çok zaten silin gitsin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra “Uygula – Tamam” yapın. Program size yeniden başlatma isteği göndericektir. Önemli çalışmalarınızı kaydettikten sonra “Yeniden Başlat” sekmesine tıklayın. İşlem tamamdır. Yeniden başlayan bilgisayarda zaten farkı kendiniz keşfedersiniz.

Windows 8.1 ve 10 Başlangıçta Açılan Programları Ayarlamak

Bu sürümlerde gerçekten çok daha basit ve kullanıcının daha fazla bilgi sahibi olması amaçlanmış. İki Windows’tada aynı. Görev yöneticisini açın. (CTRL + ALT + DEL veya CTRL + SHİFT + ESC) ardından “Başlangıç” sekmesine geçin.

Win 8-8,1 -10 Başlangıçta Açılan proramalr

Win 8-8,1 -10 Başlangıçta Açılan proramalr

Burada bilgisayarınızın açılışı ile hangi programların başladığını ve bu programların bilgisayarınızın açılış hızına ne denli etki ettiklerini görebilirsiniz. Daha öncede dediğim gibi başlangıçta kullanabileceğimiz programlar dahil hepsini kaldırın gitsin. Devre dışı bırak seçeneğini kullanın. PC bir nefes alsın.

Ardından pencereyi kapatın, sormazsa siz bilgisayarı yeniden başlatın. Özellikle Windows 10 sürümünde bilgisayar açılışı donanım olarak gerçekten vasat değilse çok başarılı. SSD filanda varsa 5 sn. gibi kısa sürelerde açılıyor. Sizde değişiklikleri yaptıktan sonra farkı hissedersiniz zaten.

Bilgisayarın güvenliği ve hızı sizin yüklediğiniz programlarla alakalıdır,unutmayın o sizin kendi bilgisayarınız. Bu işlere hiç girmeden önce yüklediğiniz programları gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Programları kaldıramam hepsi işe yarıyor derseniz güzel bir SSD tavsiye edebilirim.

Kaldırdım fakat Windows hâlâ yavaş diyorsanız öncelikle bozuk dosya sistemlerinden kaynaklı olduğunu düşünür hiç uğraşmayın format atın derim. Format bişeyi değiştirmediyse RAM + SSD alın derim.

Bunları ben değiştiremem diyorsanız size yeni bilgisayar almanızı önerebilirim 🙂

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.