Merhabalar, bugün “Nedir ? Ne işe yarar?” köşemizdeki konuğumuz neredeyse bütün tekerlekli taşıtların vazgeçilmezi olan akü.Bugün ki konumuzda Akü nedir? Akü ne işe yarar? sorularını anlatmaya çalışacağız.Tanımlardan başlayalım.

Akü nedir ?

Akü,temel olarak akümülatör kelimesinin kısaltmasıdır. Tanım olarak ise ;

Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve devresine alıcı bağlandığı zaman bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirerek dış devreye veren bir üreteçtir.

İşin Türkçesi akü,araba çalıştığı anda şarj dinamosundan aldığı enerjiyi kimyasallar aracılığı ile depolar,yeniden çalıştırdığımız anda depoladığı enerjiyi bize geri sunar.

Pozitif ve negatif olmak üzere içerisinde plakalar mevcuttur. Bu plakalar kayıpları engellemek ve hızlıca yüksek voltlara çıkabilmek için otomobil motorsiklet gibi araçlarda küçük ve dar aralıklı olurken,denizaltı,tank,vinç gibi bilimum büyük ve gösterişli araçlarda daha geniş aralıkta ve daha büyük olurlar.

Akünün görsel olarak yerleşimi şu şekildedir ;

Akü Nerededir ?

Akü Nerededir ?

Kaput açıldığında görülebilecek vaziyette yapılır %90,bu sebepten dolayı her kullanıcı görebilir,zaman zaman kontrol etmenizde sizin için fayda vardır. Görselde görüldüğü üzere,akünün durum göstergesi vardır. Bu göstergeden renge göre ortalama bir yol haritası çizilebilir. Siyah ise beyaz olması beklenmemelidir değiştirmek için,akü bitik olursa arabanız çalışmayacaktır.

 

Akü ne işe yarar ?

 

Temel olarak arabada ki görevi ilk çalıştırmada,ilk harekette marş motorunu döndürebilecek kadar akım oluşturmaktır.Ardından marş motoru arabanın motorunu çalıştıracaktır,akü devreden çıkacaktır. Petrol kullanımı başlayacaktır.

Tabi ki sadece görevi bununla sınırlı değildir. Akü,şarj dinamosundan beslenir. Şarj dinamosu ise sizin yaptığınız hız ile paralel döner. Dolayısı ile şarj dinamosu yüksek hızlarda daha çok voltaj üretecektir. Arabadaki voltajın 12V olduğunu ve bunun değişmeden sürekli aynı kaldığını hesap edersek akü aynı zamanda bir voltaj dengeleyicisi görevindedir. Zaten aksi takdirde bütün araba sigortalar atacaktır.

 

Akünün bittiği nasıl anlaşılır ?

Aslında çok ciddi bir belirtisi yoktur,ama anlaşılabilir. En kolayı araba ilk çalıştırmada uzun marş yapıyorsa akünüze bir baktırın. Bunun dışında farların parlaklığı en büyük tüyolardan birtanesidir. Araba iç ambiyansının parlaklığı en büyük ipuçlarından birtanesidir. Bunların hiçbirine dikkat etmeyip akünüzü bitirirseniz zaten arabanız çalışmayacaktır. Belirti aramanıza gerek yok 🙂

Bir dipnot,yürüyen arabada akü bitmez. Akü bittiyse ilk çalıştırma anında çalışmayacaktır. Bahsettiğim farların sönmesi,ışık arızaları veya yolda gider anında yavaş yavaş durması arabanın şarj dinamosu arızasıdır.

En bilinen akü markaları ;

  • Varta
  • Bosch
  • Mutlu
  • İnci
  • Yiğit
  • Enegizer

Akü fiyatları derseniz eğer geniş bir fiyat aralığı vardır. 100-800 TL diyebiliriz. Akü konusunda özellikle marka çok para ediyor. Uzun vadeli kullanılan birşey olduğundan sorun çıkarmamasına özen gösteriliyor.

Notlar ;

  • Akü ömrü ortalama olarak 4 senedir. Sıfır alınmış ve kaliteli bir akü 4 sene sizi idare edecektir.3 senede değiştirmek idealdir.
  • Otomobillerde genelikle 12V 60A akü kullanılır. Fazlasını müzik tesisatını yükselttiyseniz kullanınız,aksi takdirde tesisatınıza sigortalarınıza zarar verebilirsiniz.
  • Montajı kolaydır lakin çoğu tamirci montaj için para talep etmez.

Yararlı linkler ;

Buradan İnci akü fiyat listesine ulaşabilirsiniz.

Buradan Mutlu Akü fiyat listesine ulaşabilirsiniz.